Şanti

Bilindiği gibi ülkemizde imalat ve mutfaklarda dört çeşit şanti kullanılmaktadır. Bunlar; mandıra şantisi, tetrapak şanti, toz şanto ve şanti tüketimi fazla olan bazı pastenelerin süt ile yağ kullanarak klasik yöntemle yaptıkları şantilerdir.

Mandıra kremasından elde edilen şanti yeterince pastörize edilmediğinden risk taşımaktadır. Çok çabuk bakteri ürettiğinden tadını en fazla 36 saat yani bir buçuk gün koruyabilmektedir. Bu sebepten ötürü zaman zaman tüketilen pastalardan zehirlenme gibi çok ciddi problemlerle karşılaşılmaktadır. Mandıra şantisi tüketen pastaneler bu konuya gerekli dikkati göstermelidirler.

Toz şantilerin kullanımı diğer şantilere göre daha pratik olduğundan pastacılar için tercih sebebi olmaktadır. Toz şantiler tam pastörize edildiğinden raf ömrü diğer şantilere göre 2-3 kat daha fazladır. Hacimli, beyaz ve parlaktır. Toz şantiler çeşitli meyve suları ve süt kullanılarak çırpılabilir, meyveli şanti yapılabilir. Toz şanti yapımında mutlaka soğuk süt, su veya meyve suyu kullanmak gerekmektedir. Pasta imalatından artan şantinizi buzdolabından koruyarak ertesi gün tekrar mikserde çırparak kullanabilirsiniz. Krater Toz Krem Şanti ve D’oromiks Krem Şanti ile standart kalitede ve istenilen miktarda şanti elde eder, zamandan ve işçilikten tasarruf edersiniz.

Tetrapak şantiler ülkemizde üretildiği gibi çoğunlukla yurtdışından ithal edilmektedir. Lezzet olarak mandıra şantisine yakın olduğundan son dönemlerde bilhassa mandıra şantisi üretimi olmayan illerimizde kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Tetrapak şantiler pastörize ve likit olmasından ötürü mandıra şantisine göre daha uzun ömürlüdür. Sıcak yaz aylarında erime ve sararma yaptığından devamlı soğuk ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Çırpma esnasında ürünün devamlı soğuk olması ve çırpma süresinin iyi ayarlanması gerekir.

Klasik yöntemle elde edilen şantiler için imalatlarda soğuk su havuzu ve özel yapılmış blender gerektiğinden her imalatta üretilmemektedir. Bu tür şanti imalatının gerçekleşmesi için şanti sürümünün bir hayli fazla ve imalatın geniş olması gerekmektedir. Ağırlıklı süt ve yağdan elde edilen bu şantinin tadı mandıra şantisine yakın olmakla birlikte yapımı tecrübe istemektedir.