BUTTERFLY ŞEF YAZI

Çikolatayla Harmanlanan Benzersiz Tatlar

Butterfly

Yeryüzünde bazı anlar hayata anlam katan bir lezzet var. Çikolata! Çikolata ile harikalar yaratan işletmelerin birbiriyle yarıştığı bugünlerde dünyaca ünlü çikolata butikleri de günden güne çoğalıyor. Bugün Türkiye’nin en iyi çikolata butiklerinden biri olarak gösterebileceğimiz Butterfly, 13 Aralık 2003 yılından bu yana çikolata severlerin büyük beğenisini topluyor. Butterfly’ın başarılı çikolata şefi Osman Yılmaz ile oldukça tatlı bir sohbet yürüttük…

Pastacılık ile başlayan mesleki serüvenini sonralarda çikolataya yönelerek sürdüren Osman Yılmaz, bugün başarılı butik çikolatacı Butterfly’ın birbirinden özel reçetelerine imza atıyor. Birçok otel mutfağında pastane bölümüne farklı tecrübeler edinen Yılmaz, içindeki çikolata aşkına yenik düşerek sonunda yalnızca çikolata şefi olmaya karar vermiş. Mesleğini oldukça severek icra ettiğini dile getiren Yılmaz, çikolata üzerine araştırmalar yapmanın öneminden de bahsediyor.

Farklı çikolatalar yaratarak müdavimlerine çikolatayla yapılabilecek hemen her lezzet alternatifini sunan Butterfly, kısa sürede kendini bir çikolata evi haline getirmiş oldukça başarılı bir marka. Marka dedik çünkü gerek kalitesi gerekse özverili çalışmalarıyla Butterfly çikolata da gerçekten de hatırı sayılır bir marka. Butterfly’ın başarılı şefi Yılmaz: “Butterfly’la birlikte çikolata sever tarafımı oldukça geliştirme imkanı buldum” diyor ve ustalarının da etkisiyle yurtdışında eğitimin de katkılarıyla bugün tam anlamıyla piştiğini düşünüyor.

Butterfly’da çikolatasız ürün neredeyse hiç yok. Olanların da diyet ürünler olduğunu dile getiren Osman Yılmaz, çikolata sevmeyenler için de alternatifler olduğunu ancak bunların birkaç ürün ile sınırlı kaldığını söylüyor. Belçika’dan hammadde şeklinde gelen çikolatalar Butterfly mutfağında eritilerek işleniyor. Tamamen el yapımı olan çikolataların tümü deneyimli şef Osman Yılmaz’ın elinden geçiyor. İstediği kalıbı oluşturduğunu dile getiren Yılmaz, böylelikle kişiye özel çikolatada da sınır tanımadıklarını bildiriyor.

Tüketici bilinçleniyor!

Butterfly’ın dönemsel lezzetleri takipçilerini oldukça sevindiriyor. Yaza özel bir seri hazırlayan marka, mojitolu beyaz çikolataları ile büyülüyor. Bunun yanı sıra Hindistan – cevizli ananaslı ve yaban mersinli Finlandiya greyfurt aromalı beyaz çikolata da büyük beğeni topluyor. “Klasik fındıklı fıstıklı çikolatalarımız da var ancak. Tüketiciler artık yurtdışını da takip ediyor ve trendlerden haberdar oluyorlar. Bu doğrultuda kendimizi sürekli geliştirerek yeni ürünler meydana getiriyoruz” diyen Osman Yılmaz, Butterfly olarak da yurtdışı fuarlarını takip ettiklerini ve fikir edindiklerini bildiriyor.

Butterfly spesiyalleri

Çikolata tüketiminin artması adına küçük barlar yaptıklarını anlatan Yılmaz, yine sıcak çikolata mixlerinin de sıklıkla tercih edildiğini söylüyor. Tüketimin güçlenmesi için farklı teknikler uygulayan Butterfly, drop halinde de satış yapıyor. “Kendimi çikolata ustası olarak görüyorum” diyen Yılmaz, Butterfly’ın spesiyal pastasını da anlatmadan geçmiyor. Altı krep dantelli bitter çikolatalı bu pasta yaklaşık 5 yıldır mekanın en iyilerinden. Bu muhteşem diye tabir edebileceğimi pastanın yaza özel limonlusunu da yapan Yılmaz, bu tadın da büyük talep gördüğünü söylüyor. Yine altı krep dantelden oluşan bu pastanın da üzeri limonla kaplanıyor ve yine saf çikolata tadı hissediliyor. Dondurmayı da kendisi yapan Butterfly, bu konuda yabancı bir şeften ders alan Osman Yılmaz’ın yaptığı gelatoları misafirlerin beğenisine sunuyor. Dondurmalar da spesiyaller arasında yer alacak cinsten. Eski İstanbul trüf çikolataları, portakallı diyet çikolata, afrodisyaklı çikolatalar, bebek çikolataları, 4 çeşit çikolataya batırılmış Osmanlı lokumları da spesiyallerden bazıları…

“Çikolatam olmadan pasta yapamıyorum”

Yaklaşık 200 çeşit ürünle müşterilerine yüzde 80’i çikolatadan oluşan oldukça geniş bir ürün gamı sunuyor. “Elimde çikolatam olmadan pasta yapamıyorum” diyerek bir örnekle kendini ifade eden Yılmaz, her ürünün çikolata ile mutlaka bir bağlantısı olduğunu bildiriyor. Çikolata denince akla gelen ilk markalardan biri olarak nitelendirdiği Butterfly’ın gelmek istediği noktanın da bu olduğunu düşünen deneyimli şef, Butterfly’ın da bu unvanı layıkıyla sürdürdüğünü söylüyor.

Otellere özel farklı sunumlarda çikolatalar da üreten Butterfly, yakında yurtdışına açılmayı da planlıyor. İşe havalimanından başlayan marka, çok özel ürünlerini burada sevenleriyle buluşturuyor. Özel günlerde de oldukça yoğun mesai yapan marka, büyük şirketler tarafında bayramlar ve yılbaşları gibi günlerde oldukça fazla sipariş alıyor. Kişiye özel hizmet burada devreye giriyor. Avrupa’yla kıyaslandığında çikolatada daha alacak çok yolumuz olduğuna inanan başarılı şef, buna rağmen ilerlemenin hiç de fena olmadığını söylüyor. Son olarak iyi bir çikolata için işlemenin çok önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, çikolata hammaddesini işlemenin bir sanat olduğuna inanıyor.

Yeni Resim Yeni Resim_1