FARUK GULLUOGLU YAZI

Faruk Güllüoğlu, “Geleneksel” ve “İstanbul” Markalarını Franchise ile Büyütecek!

Baklava denince ilk akla gelen Güllüoğlu oluyor elbette. Baklavacılıkta usta bir ailenin saygın markalarından biri olan ve 1871 yılında baklavacılık serüvenine başlayan Güllüoğlu Ailesi’nden Faruk Güllüoğlu, şuan hali hazırdan bulunan 29 olan mağaza sayısını 2015’te 200’e çıkartmayı hedefliyor! Bu doğrultuda, tatlı ve kafe & restoran konseptiyle, Faruk Güllüoğlu Geleneksel ve Faruk Güllüoğlu İstanbul olarak iki ayrı marka geliştiren Güllüoğlu, geliştirdiği yeni proje ile 141 yıllık aile tarihinde ilk kez franchise vererek 2012 yılını 35 mağaza ve 55 milyon lira ciro ile kapatmayı amaçlıyor.

Baklavacılık sektörünün önde gelen isimlerinden Faruk Güllü, 25 Eylül 2012 Salı günü Şirinevler “Faruk Güllüoğlu İstanbul” mağazasında düzenlenen basın toplantısında Faruk Güllüoğlu markasının franchise sistemi ile büyüme hedeflerini açıkladı. Basın toplantısında ayrıca Faruk Güllüoğlu Geleneksel tatlı ve Faruk Güllüoğlu İstanbul kafe & restoran markaları ile sektöre kazandırılacak gelişmeler değerlendirildi.
Faruk Güllüoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güllü, marka adına farklı bir açılım olarak değerlendirilen franchising sistemine ilişkin: “Köklerimizden aldığımız değerleri geniş vizyonumuzla günümüze taşıdık. Bu günden sonra da bizimle aynı standartları koruyup markamızı sahiplenecek ve büyütecek yeni ortaklarımız ile franchising modelini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Her şeyi ile Türk olan bu yerel markanın franchise’ını vererek, Türk kültürüne has ürünleri modern sistemlerimizle hem kendi tüketicimize hem de dünya tüketicisine ulaştırmayı amaçlıyoruz. Böylece ‘Faruk Güllüoğlu Geleneksel’ ve ‘Faruk Güllüoğlu İstanbul’ markalarımızla lokal bir kültürün enternasyonel arenalardaki temsilcisi olmanın gururunu yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca Güllü, “Franchising çalışmalarımız kapsamında iş hayatına atılmayı ve güçlü bir marka ile ortak olmayı bekleyen değerli yatırımcılara kazançlı bir fırsat sunuyoruz. Faruk Güllüoğlu olarak 5 kuşaktır süregelen tecrübe ve know-how ile markalarımızın gücünü de birleştirerek ülkemizin ve dünyanın çeşitli şehirlerinde aynı kalitedeki yeni mağazacılık konseptlerini iş ortaklarımız ile buluşturuyoruz” sözlerini de görüşlerine ekledi.

Yeni yatırımcılar için yeni bir fırsat!

Yeni yatırımcıları, markanın asırlık tecrübesinden yararlanarak bu fırsatı değerlendirmeye davet eden Güllü, her zaman olduğu gibi franchising konusuna da büyük titizlikle yaklaştıklarını belirterek, franchise hakkı alacak iş ortaklarına, bilgilendirme ve danışma, ulusal ve lokal pazarlama desteği, malzeme alımı ve kalite kontrol hizmeti, ekipman tasarım ve yerleşimi, ürün araştırma ve geliştirme desteklerinin de verileceğini ifade etti.
Faruk Güllüoğlu 141 yıllık aile tarihinde bir ilke imza atarak uygulayacağı franchise sistemiyle gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok coğrafi bölgede büyüyerek çeşitliliği artırmayı öngörüyor. Basın toplantısında konuşan Faruk Güllü, franchise sistemini geliştirmek üzere 1 sene boyunca profesyonel bir kadro ile çalıştıklarını ifade etti. Markalarını en iyi temsil edecek ortaklar bulmak, eğitmek ve geliştirmek için bu alt yapıyı oluşturduklarını belirten Güllü, franchise sistemine geçiş öncesinde üretim hacimlerini ve tesislerini gözden geçirerek iyileştirme yaptıklarını, yeni sevkiyat planları ve programları oluşturduklarını söyledi. Markanın Yönetim Kurulu Başkanı Güllü ayrıca yüzde 99’u kendi üretimi olan Faruk Güllüoğlu ürünlerini yine kendi sahip olduğu lojistik ağıyla franchise şubelere ulaştıracaklarını ve markanın sağladığı bu avantaj ile diğer franchise veren şirketlere göre önemli bir fark yaratacaklarını dile getirdi.

Faruk Güllü ayrıca 2012 yılını 55 milyon lira ciro ile kapatmayı planlarken franchise açılımıyla yeni pazarlar ve mevcut bulunulan alanlardaki pazar payını artırıp 2015 yılı cirosunu 2012’ye göre 6 katına çıkararak 2015’te 330 milyon TL ciro hedeflediklerini aktardı. 2012 yılını 35 mağaza ile tamamlamayı amaçlayan markanın, 2015 yılı hedefi ise 200 mağaza.

Baklava 0027