JULIO BLANCO YAZI

İspanyol Pastacılığının Gözde Şefi Julio Blanco

Son yıllarda İspanyol pastacılar, gastronomi dünyasında kendilerinden oldukça fazla söz ettiriyor. Bunlardan biri de Julio Blanco… Bu sayımızda İspanyol gastronomi organizasyonu Real Academia de Gastronomia tarafından verilen ‘’En İyi Pasta Şefi’’ ödülünün bu yıl ki sahibi İspanyol pasta şefi Julio Blanco’yu mercek altına aldık…

İspanya’ya bağlı özerk bir bölge olan Asturya’nın Gijón şehrinde doğup büyüyen Julio Blanco, pastacılığa yine bu şehirde bulunan Sebastián Confectionery’de başlamış. 15 yaşında okulu bırakarak pasta şefi olma hayaliyle işe giren deneyimli şef, pastacılığı sevmesi ve meslek olarak seçmesinde en büyük etkenin annesi olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Yemekle ilgili birçok esasları annesinden öğrenen Blanco, yakınlarının söylediklerine göre sadece tatlı yapımında değil yemekte de oldukça başarılı. Ailesi özellikle paellasının muhteşem olduğunu belirtiyor. Işine büyük bir tutkuyla bağlı olan şef, yaptığı işin zor, zaman zaman da nankör olabildiğini ama müşterilerin takdirinin ve kazandığı ödüllerin kendisini motive ettiğini ifade ediyor.

Azimli ve yenilikçi bir şef

Ulusal ve uluslararası birçok organizasyona katılan Blanco, diğer şefler tarafından çalışkanlığıyla, azmiyle, yenilikçi fikirleriyle ve usta şeflerden öğrendiklerini geliştirmesiyle takdir ediliyor. Bazı günler atölyesinde çıraklarıyla birlikte geç saatlere kadar yeni tarifler bulmak ve mükemmel lezzetler üretmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Eşi, en doğru tarif ve teknikleri bulmadan mutfaktan çıkmadığını söylüyor. Başarılı pasta şefi, kendini geliştirmek adına hiçbir kursa ve yarışmaya katılmakta tereddüt etmiyor. Gastronomi profesyonelleriyle sürekli iletişim halinde olmaya da özen gösteriyor.

Çıraklıktan ustalığa geçiş…

Blanco, Sebastián Confectionery’den ayrıldıktan sonra yeteneğini ve öğrendiklerini bir üst seviyeye taşımak için Barselona ve Fransa’ya gitmiş. Philippe Urraca ve Paco Torreblanca gibi başarılı şeflerle çalışarak kendini geliştiren Blanco, 2002 yılında ise Alejandra Rodriguez ve Jose Rodriguez’le birlikte İspanya’nın meşhur ilk Pomme Sucre dükkanını Gijon’da açmış. Kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle halk tarafından hemen benimsenen Pomme Sucre, 2005 yılında bölgenin en iyi şekerlemecisi ödülüne layik görülmüş. Bu başarının ardından Oviedo, Albacete ve Madrid’de de şubeleri açılmış. En son Real Academia de Gastronomia tarafından verilen ‘’En İyi Pasta Şefi’’ ödülünü kazanan Blanco, İspanya’nın en iyisi, dünyanın da en iyilerinden olduğunu da böylece kanıtlamış oluyor.

Geleneksel tatlar farklılaşıyor

İspanyol şefin tatlı yapımında en çok dikkat ettiği konular arasında kalite ve doğallık göze çarpıyor. Katkı maddesi içermeyen taze ürünler kullanmaya özen gösteren Blanco, her tatlısı için detaylı bir çalışma yapıyor. Yetenekli şef, geleneksel İspanyol mutfağını baz alıyor fakat Fransız mutfağının etkileri de görülüyor. Örneğin, tereyağı direk Fransa’dan getirtiliyor. Kruvasanlardan geleneksel semifreddo tatlısına kadar bu yağ kullanılıyor. Şefin bir başka özelliği ise tatlı yapımında tuzluyu ve tatlıyı harmanlaması. “Spheres” koleksiyonundaki çikolatalar bu konsepte uygun olarak üretiliyor. Fıstıklı, balkabaklı, limonlu yoğurtlu çeşitleriyle tatlı tuzlu harmanı ustalıkla uygulanıyor. Değişik tariflerinden biri de zeytinyağı ile yapılan popcorn nougat tatlısı. Bunların dışında sacher, cheesecake, panetonne gibi birçok tatlı konusunda da usta olan şef ilerleyen yıllarda adından çok söz ettireceğe benziyor.

P_Sucre Croissant 1279788318_106394034_2-Fotos-de--POMME-SUCRE-PASTELERIA-1279788318